Gaudete

Parafia NMP Wspomożycielki Wiernych

Nr108, grudzień 2020

Znowu spacerowałem wokół naszego kościoła i słuchałem bijącego dzwonu. Wybija swoim rytmem odcinki naszego życia. Znowu grudzień, a więc Święta i do tego nie byle jakie, bo Bożego Narodzenia. Jednak znowu jakieś dziwne. Szaro, smutno i deszczowo... Gdzie biel śniegu i jego skrzypienie pod butami?! I do tego ten wirus i cała związana z nim pandemia. Co Bóg chce nam powiedzieć przez tę całą sytuację...? Może zaprasza, aby sięgnąć dalej, głębiej... A może zaprasza, aby wreszcie się zatrzymać?! Posłuchajmy Papieża Franciszka - „Zatem obchodzenie Bożego Narodzenia to przyjęcie na ziemi niespodzianek Nieba. Nie można żyć „przyziemnie”, kiedy Niebo przyniosło na świat swoje nowości. Boże Narodzenie rozpoczyna nową erę, w której życia się nie programuje, ale się daje; gdzie już nie żyje się dla siebie, według własnych upodobań, ale dla Boga; i z Bogiem, ponieważ od Bożego Narodzenia Bóg jest Bogiemz-nami. Przeżywać Boże Narodzenie to dać się wstrząsnąć Jego zaskakującą nowością. Narodziny Jezusa nie zapewniają uspokajającego ciepła w kominku, ale boski dreszcz, który wstrząsa historią. Boże Narodzenie to zemsta pokory na arogancji, prostoty na obfitości, milczenia na zgiełku, modlitwy na „moim czasie”, Boga, na moim „ja”. Obchodzić Boże Narodzenie, to czynić tak, jak Jezus, który przyszedł dla nas potrzebujących, to zstąpić ku tym, którzy nas potrzebują. To czynić tak, jak Maryja: zaufać, posłuszni Bogu, nawet nie rozumiejąc tego, co On uczyni. To uczynić jak Józef: powstać, aby wypełnić to, czego chce Bóg, nawet jeśli nie jest to zgodne z naszymi planami. Św. Józef jest zdumiewający: w Ewangelii nigdy nie zabiera głosu, a Pan mówi do niego w milczeniu, we śnie. Boże Narodzenie to przedkładać cichy głos Boga nad wrzawę konsumpcjonizmu. Jeśli będziemy umieli milczeć w obliczu żłóbka, to Boże Narodzenie będzie dla nas zaskoczeniem, a nie czymś, co już widzieliśmy. Stanąć w milczeniu przed żłóbkiem – to właśnie jest zachęta na Boże Narodzenie. Poświęć nieco czas, idź przed żłóbek, zatrzymaj się w milczeniu, a usłyszysz i zobaczysz niespodzianki”.

„Wierzysz, że się Bóg zrodził w betlejemskim żłobie. Lecz biada ci, jeżeli nie zrodził się w tobie.”

A. Mickiewicz